Národopisný areál v Dolní Lomné

Národopisný areál v Dolní Lomné, obci ležící v nejvýchodnějším výběžku republiky v blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem, je hlavním střediskem pro pořádání kulturních akcí. Jedná se o komplex dřevěných staveb se dvěma pódii, který pro účely pořádání folklorního festivalu Slezské dny vybudovali členové Matice slezské. S úpravami a výstavbou prvního pódia se začalo v roce 1969 a celý areál byl dokončen v roce 1973.

Kontakty

Adresa: Národopisný areál Dolní Lomná č. 260, 739 91 Jablunkov
Tel./Fax: 558 357 655
E-mail: maticeslezska@quick.cz
Manažer Jarmila Kantorová

Festivaly

Matice slezská pořádá v areálu každoročně dva mezinárodní festivaly, které se staly tradicí nejen regionálního, ale i celostátního charakteru.

Festival Slezské dny

Mezinárodní folklorní festival se v průběhu let stal hlavní kulturní akcí Matice slezské.Každoročně zde vystoupí 20 až 25 folklorních souborů, což představuje na 900 účinkujících. Představují se zde soubory nejen ze Slezska, ale také z Moravy a Čech. Nechybí soubory národnostních menšin žijících na našem území a také soubory zahraniční.

Koncipované pořady jsou sestavovány odborníky na folklor a probíhají na dvou pódiích - na krytém pódiu Křínov a na otevřeném pódiu Lomňanka. Představují divákům to nejkrásnější, co se zachovalo z folklorních tradic a kulturního dědictví našich předků. Tradiční slezský krmáš, který připravují členové Matice slezské, nabízí všem návštěvníkům dostatek dobrého jídla a pití.

47. ročník festivalu „Slezské dny“ se uskuteční ve dnech 3. – 4. září 2016. Zde najdete podrobný program festivalu. Více informací najdete na www.lomnadolina.cz

Festival na pomezí

Již v roce 1993 se zde konal první ročník festivalu folkové, country a bluegrassové muziky „Folk a country setkání“. Od roku 1996 dostal festival nový název – „Festival na pomezí“ s mottem: „Ptáci a písničky neznají hranice“. Každým rokem v červenci se v Dolní Lomné setkávají příznivci folkové, country, bluegrassové, trampské, „keltské“ muziky a ostatních hudebních žánrů ze tří pomezních států - České republiky, Polska a Slovenska, aby naplnili výše uvedenou myšlenku a přispěli k vytvoření jednoho kulturního regionu bez hranic. V roce 2012 se uskutečnil již dvacátý ročník tohoto festivalu. Za dobu svého trvání si zcela zaslouženě vybudoval pověst jednoho z nejpopulárnějších celorepublikových festivalů.  

Více informací o tomto festivalu najdete na www.lomnadolina.cz.


Vystoupení českého folkového písničkáře Jaromíra Nohavici


Vystoupení folkrockové skupiny Fleret a zpěvačky lidových písní Jarmily Šulákové

Další akce

Kromě vlastních akcí se v areálu Matice slezské koná mnoho dalších kulturních akcí, jako např. koncert Tomáše Kluse v srpnu 2013.

Matice slezská je zřizovatelem dětského folklorního souboru Malý Mionší a cimbálové muziky Mionší, pojmenovaných po pralese, který se nachází v katastru obce Dolní Lomná a je od roku 2005 opět zpřístupněn jako naučná stezka. Soubory reprezentují slezský folklor na mnohých přehlídkách a festivalech.